Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda na początku stycznia nadał dwóm profesorom AWF – prof. drowi hab. Michałowi Bronikowskiemu oraz prof. drowi hab. Januszowi Maciaszkowi – tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu, w dyscyplinie nauk o kulturze fizycznej. Ze względu na panującą pandemię nie jest znana data uroczystego wręczenia aktu nadania w Pałacu Prezydenckim.

Prof. Michał Bronikowski jest kierownikiem Zakładu Dydaktyki Aktywności Fizycznej AWF Poznań, w której przeszedł drogę od asystenta do profesora zwyczajnego, pracując jednocześnie w szkole jako nauczyciel wychowania fizycznego i języka angielskiego. Jest absolwentem AWF Poznań (1993 r.) oraz Kolegium Nauczycielskiego Języków Obcych przy Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (1996). Skończył seminarium doktoranckie w Międzynarodowej Akademii Olimpijskiej w greckiej Olimpii, w 2008 roku został jej wykładowcą, a od 2010 roku Visiting Professor. Odbył kilkumiesięczny staż w Leeds University w ramach międzynarodowego programu Tempus, pracował również jako wykładowca przedmiotu Sport Pedagogy w angielskim Liverpool Hope University.

Jest między innymi autorem ogólnopolskich programów nauczania z wychowania fizycznego oraz współautorem poradnika edukacji olimpijskiej dla młodzieży szkolnej. Jako autor i współautor opublikował kilka podręczników do wychowania fizycznego, zabaw i gier ruchowych w tym: „Zabawy i gry ruchowe w nauczaniu zintegrowanym”, „Metodyka wychowania fizycznego w reformowanej szkole”, „Wychowanie fizyczne poprzez zabawy i gry ruchowe”, „Dydaktyka wychowania fizycznego, fizjoterapii i sportu” czy „Wychowanie fizyczne praca z uczniem zdolnym”, również po angielsku i w języku albańskim, w ramach europejskiego projektu studiów magisterskich, w którym pełnił rolę eksperta i wykładowcy na Uniwersytecie w Prisztinie (Kosowo). Autor lub współautor blisko 300 prac naukowych oraz dydaktycznych dotyczących aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. Był koordynatorem dwóch dużych międzynarodowych projektów: „Świadomość zdrowia – nauczanie i uczenie się wychowania fizycznego i zdrowotnego przez doświadczanie” oraz „Zdrowe dzieci w zdrowej społeczności”, w wyniku których powstały poradniki dydaktyczne dla nauczycieli wychowania fizycznego. Był też kierownikiem pięciu polskich grantów, m.in. „Aktywni nie tylko on-line” (nowoczesne technologie w wychowaniu fizycznym), którego celem było poszukiwanie nowych motywowania młodych ludzi do podejmowania aktywności fizycznej. Jest ekspertem Ministerstwa Edukacji i Nauki do spraw Podstawy Programowej z Wychowania Fizycznego.

Prof. Janusz Maciaszek w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu pracuje od 1992 roku, obecnie w Zakładzie Nauk o Aktywności Fizycznej i Promocji Zdrowia. W latach 1986-1988 był słuchaczem Studium Nauczycielskiego w Poznaniu na kierunku wychowanie fizyczne, które ukończył z dyplomem nauczyciela wychowania fizycznego. Jest również absolwentem AWF Poznań – w 1992 roku otrzymał dyplom magistra rehabilitacji ruchowej. W roku 2000 otrzymał stopień naukowy doktora nauk o kulturze fizycznej, a w 2010 – stopień naukowy doktora habilitowanego nauk o kulturze fizycznej. W roku 2016 ukończył studia podyplomowe – Dietetyka i poradnictwo żywieniowe. W 2005 roku Minister Zdrowia powierzył mu obowiązki specjalisty w dziedzinie promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej.

Zainteresowania naukowe Profesora skupiają się wokół znaczenia nadmiernej szczupłości i otyłości dla sprawności fizycznej powiązanej ze zdrowiem, sprawności fizycznej i zdrowia osób w wieku starszym oraz aktywności fizycznej i wpływu deprywacji snu na sprawność funkcjonalną. Na podstawie eksperymentalnych badań wykazał pozytywny wpływ fizycznego treningu Tai-Chi na sprawność funkcjonalną mężczyzn w wieku starszym, pacjentów z osteoporozą, z nadciśnieniem oraz z hiperglikemią. Podejmował on również badania nad wpływem treningu biofeedback na sprawność funkcjonalną pacjentów po udarze niedokrwiennym mózgu. Wielokrotnie uczestniczył w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych ukierunkowanych na analizy determinantów sprawności fizycznej i funkcjonalnej oraz poziomu aktywności fizycznej i zdrowia osób w różnym wieku.

Serdecznie gratulujemy.