17.04.2024 10:00

Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzeń XXVII edycji Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki w naszej Uczelni. Tegoroczna edycja skupia się na jednym z najbardziej fascynujących i dynamicznie rozwijających się obszarów współczesności – sztucznej inteligencji. Postanowiliśmy podejść do tego tematu w sposób, który zadowoli małych i dużych uczestników Festiwalu.

Jednym z wydarzeń, na które szczególnie zapraszamy będzie wykład przygotowany przez Zakład Tańca, podczas którego zastanawiamy się wspólnie, w jaki sposób AI wkracza do tańca. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z przykładami wykorzystania AI w różnych formach tańca.

Podczas warsztatów Od neuronu do sztucznej inteligencji zabierzemy uczestników w podróż od podstaw neurobiologii, aż po współczesne zastosowanie sztucznej inteligencji wzorowanej na budowie układu nerwowego. Uczestnicy będą mogli zbudować własną sieć neuronalną oraz zgłębić tajemnice laboratorium neurofizjologicznego w Zakładzie Neurobiologii.

Na pytanie, gdzie rodzi się nasza inteligencja? Odpowiedzą uczestnicy warsztatów mikroskopowych, które przygotował Zakład Biologii Medycznej. Podczas zajęć wspólnie przyjrzymy się tkance nerwowej i zastanowimy się jak budowa komórek nerwowych wpływa na postrzeganie świata.

Jako uczelnia sportowa nie mogliśmy zapomnieć również o aktywności fizycznej. Zakład Pedagogiki przygotował propozycję warsztatów ruchowych – OutdoorLove, które skupią się na rozwijaniu również kompetencji społecznych. Zakład Dydaktyki Aktywności Fizycznej zaprasza na zajęcia pod nazwą Gry i zabawy z  piłkami Eduball. W tegorocznym programie nie mogło zabraknąć również zajęć pod nazwą Sportowy VR, gdzie uczestnicy będą mogli zmierzyć się z wirtualnym trenerem, które przygotował Zakład Nauk o Aktywności Fizycznej i Promocji Zdrowia. Nie zabraknie również zajęć skierowanych do seniorów. Specjalnie dla nich Pracownia Gimnastyki przygotowała zajęcia Cognicise, czyli ćwicz i myśl, Seniorze!

Z kolei wszystkich pracujących przy biurku Zakład Kinezyterapii i Fizjoterapii wieku Rozwojowego zaprasza na warsztaty, podczas których postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie: Co się dzieje z ciałem jak za długo siedzisz? Uczestnicy poznają sposoby przywracania równowagi mięśniowej i poprawy jakości życia. Ciekawie zapowiadają się również Warsztaty oddechowe dla dzieci i ich opiekunów, zawierające elementy jogi, ćwiczeń oddechowych oraz ćwiczeń korygujących wadliwą postawę.

Zakład Tańca przygotował również Pokaz fragmentów spektaklu Kompanii Tańca AWF „Inequality” („Nierówność”). Spektakl „Inequality” jest inspirowany wywiadem z jednym z najważniejszych ekonomistów XXI wieku Thomasem Piketty, który bada nierówności społeczne. Czy początek nowej ery z AI przyczyni się do zmniejszenia, czy wręcz odwrotnie pogłębienia nierówności społecznych? Zapraszamy również na warsztat Tańczące rodziny. Podczas zajęć przyjrzymy się, jak nasze ciało pracuje w kontakcie z drugą osobą poprzez improwizację. Spotkanie będzie łączyć kreatywną pracę z wykorzystaniem świadomości ciała.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki w AWF Poznań. Zapisy za pośrednictwem maila: festiwal@awf.poznan.pl.