Najnowszy tom kwartalnika „Kosmos”, jednego z najstarszych polskich czasopism popularyzujących wiedzę przyrodniczą, jest poświęcony fizjologii wysiłku fizycznego. Redaktorem tomu jest Prorektor ds. nauki naszej uczelni – prof. Jan Celichowski. W numerze opublikowane są artykuły naukowców z AWF Poznań, a także przedstawicieli innych uczelni oraz instytucji związanych z fizjologią sportu. Zachęcamy do lektury.

Artykuły naukowe przedstawicieli naszej Akademii dotyczą m.in. ewolucji ludzkiej aktywności, plastyczności układu nerwowo-mięśniowego, właściwości mięśni, analizy stanu wytrenowania współczesnego sportowca wyczynowego czy aspektów suplementacji sportowców. Autorami materiałów naukowych są: prof. Dariusz Wieliński, prof. Jan Celichowski, prof. Jacek Zieliński, prof. Piotr Krutki, prof. Joanna Majerczak, prof. Robert A. Olek, prof. Ewa Ziemann, prof. Hanna Drzymała-Celichowska, prof. Krzysztof Kusy, dr Marcin Bączyk oraz Karol Ciemiński (Studia Doktoranckie).

W tomie znajdują się także artykuły naukowców z pozostałych akademii wychowania fizycznego w: Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Gdańsku oraz Warszawie i z jej filii w Białej Podlaskiej, a także innych uczelni i instytucji: Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego, Polskiej Akademii Nauk, Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

Zachęcamy do lektury: Kosmos, tom 69, nr 4 (2020)