W miniony piątek, 8 grudnia br. gościł w naszej Uczelni prof. IGiPZ dr hab. Marek Więckowski – z-ca Dyrektora ds. Naukowych Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, wybitny naukowiec oraz znany podróżnik, specjalista w zakresie geografii granic, współpracy transgranicznej, turystyki górskiej i ochrony środowiska.

Prof. Więckowski wygłosił wykład pt. „Ochrona przyrody na pograniczu polsko-słowackim w XX wieku”, po którym miała miejsce długa i inspirująca dyskusja. Poruszane kwestie dotyczyły m.in. pierwszych dekretów i ustaw w zakresie ochrony przyrody w Polsce, historii Galicyjskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oraz treści Protokołu Krakowskiego – pierwszej konwencji turystycznej. Dyskusja dotyczyła natomiast aktualnych wyzwań w zarządzaniu zrównoważonym rozwojem obszarów chronionych w Polsce. Profesor podzielił się ze studentami swoimi doświadczeniami, które zdobył podczas swoich pobytów naukowych w Stanach Zjednoczonych oraz Paryżu, w którym pełnił funkcję Dyrektora Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk.

Serdecznie zachęcamy do lektury jednej z ostatnich interesujących publikacji naszego prelegenta: [link]