24.04.2024 08:00

24 kwietnia br. w murach naszej Uczelni wygłoszony zostanie wykład otwarty poświęcony problematyce sportu w kontekście zmian klimatycznych. Poruszone kwestie będą dotyczyć m.in. przyszłości sportu w zmieniającym się klimacie, dyskusji o końcu zimy i konsekwencji dla sportów zimowych oraz próby odpowiedzi na pytanie czy sport mógłby być neutralny klimatycznie, jeśli obecnie przyczynia się do postępującego kryzysu klimatycznego?

Poruszona zostanie kwestia działań instytucji zarządzających przestrzeniami sportu – czy są one gotowe na nowe wyzwania związane ze zmianami klimatu? Uwaga poświęcona zostanie również roli eventów sportowych w rozwoju zrównoważonym regionów turystycznych oraz idei Green Olympic Games – czy Paryż przejdzie do historii jako gospodarz pierwszych Zielonych Igrzysk?

Wykład wygłosi dr Dobrosław Mańkowski z Zakładu Socjologii Sportu i Zdrowia Instytutu Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego, członek Sekcji Socjologii Sportu Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Jego główne zainteresowania badawcze dotyczą zmian społecznych, szczególnie transformacji społecznych, instytucjonalizacji życia społecznego, społecznego wymiaru sportu oraz procesów globalizacyjnych, w tym globalnego kryzysu klimatycznego.