Krzysztof Durkalec-Michalski (Zakład Dietetyki Sportowej)  wraz z zespołem  badał  młodych mężczyzn poddanych 12-tygodniowemu treningowi wytrzymałościowemu i wykazał, że suplementacja siarą bydlęcą (colostrum bovinum) wydłuża czas uzyskania progu wentylacyjnego oraz zwiększa pobór tlenu i moc progową w teście wioślarskim do odmowy, przy braku zmian w całkowitym czasie testu oraz masie i składzie ciała (Eur J Sport Sci. 2025, 25(5):e12288).


Krystian Wochna (Zakład Pływania i Ratownictwa Wodnego) wraz z kolegami porównywał wpływ 8-tygodniowego treningu nordic walking z użyciem różnych typów kijków na wskaźniki sztywności i elastyczności mięśni u kobiet po menopauzie, wykazując że zastosowanie specjalnych kijków z amortyzatorami zwiększa sztywność górnego pasma mięśnia czworobocznego bardziej niż w przypadku kijków klasycznych (Front Physiol. 2025, 16:1587514).


Bartosz Aniśko (Zakład Fizjoterapii) i współpracownicy wykazali, że dodatkowa 4-miesięczna aktywność fizyczna 10-letnich dzieci w ramach pozalekcyjnych zajęć sportowych znacząco zwiększa poziom sprawności fizycznej w porównaniu z dziećmi realizującymi jedynie standardowy program wychowania fizycznego (Front Public Health. 2025, 13:1578304).


Aneta Worska (Zakład Nauk o Aktywności Fizycznej i Promocji Zdrowia) z zespołem dokonała przeglądu zaleceń dotyczących aktywności fizycznej dla kobiet w ciąży, publikowanych od 2020 r. przez organizacje zdrowia publicznego i medycyny sportowej w różnych krajach. Zauważyła zbieżność opinii co do bezpieczeństwa i korzyści płynących z umiarkowanie intensywnej aktywności oraz rozbieżności co do rekomendowania ćwiczeń o wyższej intensywności i treningu wysokościowego (Front Public Health. 2025, 13:1540355). 


Jacek Świdwa (Zakład Wychowania Fizycznego i Sportów Całego Życia) wraz ze współpracownikami badał zachowania wzrokowe sędziów piłki ręcznej podczas analizy sytuacji meczowych i podejmowaniu decyzji, wykazując że różnice w dokładności podejmowania decyzji związane są z doświadczeniem i procesami poznawczymi, a nie zachowaniami wzrokowymi, bez względu na płeć (PeerPeerJ. 2025, 13:e19401).