05.12.2023 11:00 - 12:00

Kto może skorzystać z rehabilitacji przy pomocy egzoszkieletu? Czy istnieją przeciwwskazania? Jak wpływa na organizm pionizacja z użyciem bionicznego szkieletu? O możliwościach nowoczesnej technologii oraz o swoich doświadczeniach w pracy z pacjentami opowie we wtorek, 5 grudnia br. o g. 11 w Auli AWF mgr Anna Krzyżańska z Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Zapraszamy na spotkanie studentów, dydaktyków oraz osoby zainteresowane nowoczesnymi rozwiązaniami w fizjoterapii.

Egzoszkielet rehabilitacyjny wykorzystywany jest głównie u pacjentów, u których został zaburzony prawidłowy wzorzec chodu lub go nie ma. Sprzęt umożliwia także fizjoterapeutom, bardzo ważną dla ogólnego zdrowia, pionizację pacjentów wyższych i cięższych od nich samych. Wykorzystywany jest u pacjentów neurologicznych po różnego rodzaju schorzeniach, m.in. po całkowitym lub częściowym uszkodzeniu rdzenia kręgowego, stwardnieniu rozsianym, mózgowym porażeniu dziecięcym lub po udarze.

Prezentowany egzoszkielet zbudowany jest m.in. z czterech silników umiejscowionych w stawach kolanowych oraz biodrowych. Pracują one w trzech trybach, które wpływają na intensywność ćwiczeń pacjentów. W systemie można ustawić długość oraz wysokość kroku, szybkość wstawania oraz siadania. Terapeuta otrzymuje także informacje zwrotne, o tym w jakim stopniu silniki urządzenia wspierały pacjenta w stawianiu kroków. Egzoszkielet umożliwia ćwiczenie chodu nawet przez 40 minut.

Pokaz w naszej Uczelni po raz kolejny organizuje dr inż. Wiktoria Śpikowska-Pawelec z Zakładu Biomechaniki we współpracy z Kliniką Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i firmą Technomex.