Przez ostatnie tygodnie prof. AWF dr hab. inż. Krzysztof Durkalec-Michalski, kierownik Zakładu Dietetyki Sportowej AWF w Poznaniu pracował w charakterze profesora wizytującego i odbywał staż naukowy w School of Exercise and Nutrition Sciences, Faculty of Health Sciences w Deakin University w Australii.

Ośrodek ten jest wiodącą w skali światowej jednostką prowadzącą działalność naukową oraz kształcącą wybitnych specjalistów – dydaktyków, naukowców i praktyków m.in. w zakresie szerokorozumianych żywienia, dietetyki i suplementacji w sporcie.

W trakcie swojego pobytu prof. K. Durkalec-Michalski był bezpośrednio zaangażowany w realizację prowadzonych aktualnie w wizytowanej jednostce projektów badawczych, dotyczących m.in. nawadniania i suplementacji preparatami buforującymi. Część z badań prowadził w Victorian Institute of Sport. Uczestniczył także w badaniach prowadzonych w Australijskim Instytucie Sportu (AIS).

Wykładowca AWF na Deakin University zapoznał się z imponującym zapleczem naukowo-badawczym i odbył stosowne szkolenia autoryzujące. Prowadził także gościnne wykłady  m.in. dla pracowników Centre for Sport Research (Sport Nutrition) oraz nauczycieli akademickich i studentów w School of Exercise and Nutrition Sciences.

Wymiernym efektem wzajemnego transferu dobrych praktyk i „know-how” w obszarze prowadzenia badań naukowych dotyczących wspomagania żywieniowego i suplementacyjnego zróżnicowanych grup sportowców, który miał miejsce w trakcie stażu naukowego prof. Durkalec-Michalskiego będą międzynarodowe projekty badawcze oraz międzyuczelniana aktywność publikacyjna.

W najbliższej perspektywie czasowej, namacalną korzyścią dla studentów AWF w Poznaniu będzie natomiast wykład dr Amelii Carr z Deakin University (Faculty of Health, School of Exercise and Nutrition Sciences), który wygłosi w ramach przedmiotu Wykłady akademickie dla dietetyków, realizowanego na II roku studiów drugiego stopnia kierunku Dietetyka. Należy podkreślić, że w bieżącym roku akademickim wykłady w ramach tego przedmiotu poprowadzą także prof. Vassilis Mougios z Aristotle University of Thessaloniki (School of Physical Education and Sport Science)  oraz dr Bryan Saundersz University of São Paulo (Applied Physiology and Nutrition Research Group, School of Physical Education and Sport, Rheumatology Division, Faculdade de Medicina FMUSP).

Staż naukowy prof. AWF dr hab. inż. Krzysztof Durkalec-Michalski odbył w ramach programu wymiany akademickiej NAWA.