Piłka nożna to coś, co napędza ją do działania i inspiruje. O czasach na boisku, pracy trenerki oraz kondycji polskiej piłki nożnej kobiet opowiadała w naszej Akademii Nina Patalon – szkoleniowiec reprezentacji Polski kobiet U-19, Koordynatorka Szkolenia Piłki Nożnej Kobiet PZPN, trenerka z najwyższą licencją UEFA Pro.

– Kiedy byłam początkującym trenerem, po przegranym meczu, po którym miałam duże pretensje do moich zawodniczek, bo nie zagrały na miarę swojego potencjału, usłyszałam słowa, które zostały ze mną do dziś. Powiedziała je trenerka przeciwniczek: „Nigdy nie patrz na ludzi przez pryzmat siebie, nie patrz na nich swoimi oczami. To jest ktoś inny, to nie jesteś ty”. To co chciała podkreślić, to potrzebę poznania drugiej osoby, dowiedzenia się kim jest, skąd jest, jakie są jej potrzeby i pragnienia. Bo często nasze cele nie są celami naszych zawodników. Niczego im nie narzucimy – podkreślała podczas spotkania Nina Patalon.

Była to jedna z wielu wskazówek, które przekazała trenerka. Inspiracje w pracy czerpie od ludzi, których spotkała na swojej drodze, ale także z kariery zawodniczej. To, jak budować psychikę zawodnika wracającego po kontuzji wie, ponieważ wielokrotnie sama takim zawodnikiem była – przeszła siedem operacji stawu kolanowego. Pierwszych obserwacji różnic w relacjach w grupie zawodników i zawodniczek dokonywała już w wieku nastoletnim, kiedy grała w męskim zespole w rodzinnym Działdowie, a następnie w żeńskim Medyku Konin. Trenerka zwróciła także uwagę zebranych na to, żeby korzystać z szans, które dają inni. Polski Związek Piłki Nożnej mocno wspiera rozwój kobiet w tej dyscyplinie m.in. dofinansowując liczne kursu organizowane przez międzynarodowe federacje.

– Kurs UEFA Pro, który umożliwił mi rozmowy z innymi trenerami z Polski i ze świata, pomógł mi nabrać pewności siebie, ale też dowiedzieć się, w którym kierunku chcę iść. Ciągle szukam inspiracji, jak nauczać gry w ataku, bo zawodnicy muszą rozumieć grę. Poszukuję drogi, żeby mieć coraz lepszych, coraz inteligentniejszych, zawodników – mówiła trenerka.

Nina Patalon, jako Koordynatorka Szkolenia Piłki Nożnej Kobiet PZPN, przybliżyła aktualną kondycję kobiecej piłki nożnej. Sytuacja piłki klubowej oraz reprezentacyjnej widocznie się poprawia, jednak wciąż jest na poziomie półprofesjonalnym. Zawodniczki nie mają zapewnionych podstawowych potrzeb, takich jak infrastruktura do treningów, fundusze na przejazdy, czy opieka medyczna. W takiej sytuacji trudno skupić się tylko na udoskonalaniu umiejętności sportowych. Systematyczna praca i przykład dawany przez PZPN, że kobieca piłka nożna jest ważnym elementem rozwoju tej dyscypliny, pozwalają jednak pozytywnie patrzeć w przyszłość.

– W piłce nożnej ważna jest cierpliwość, zaufanie i wsparcie. W kobiecej piłce zaufanie i wsparcie kadry zarządzającej w Związku i klubach jest aktualnie najważniejsze, bo kobiety chcą, mogą i potrafią grać w piłkę. Chcą i mają podstawy do tego, żeby działać też jako trenerki, sędzie, działaczki – trzeba więc im zaufać i na to pozwolić – podkreślała.

Rozmowę z Niną Patalon przeprowadził nasz tegoroczny absolwent – Jakub Treć, autor bloga sportowego „Piłka jest jedna, a bramki są dwie”.