Prowadzenie wspólnych szkoleń i kursów dla trenerów klubu i studentów Akademii, realizacja badań naukowych, testów sprawnościowych, wzajemne użyczanie obiektów sportowych, odbywanie praktyk studenckich w zespołach Warty – to tylko kilka z wielu działań, które planują nasza Akademia z Wartą Poznań w ramach porozumienia, które dziś podpisano na uroczystym spotkaniu.

Klub i uczelnia zobowiązały się również do wymiany informacji na temat metod treningowych, nowinek technicznych oraz współpracy przy wspólnie organizowanych imprezach sportowych i rekreacyjnych oraz spotkaniach biznesowych. – Podpisanie umowy z AWF jest dla potwierdzeniem tego, że nasze działania, jako klubu piłkarskiego idą w dobrym, kierunku i zgodnie ze strategią, którą przyjęliśmy. Ta współpraca wyszła zupełnie naturalnie, można powiedzieć, że klub piłkarski i uczelnia sportowa są na siebie skazane. Uczelnia kształci praktyków, którzy później znajdują zatrudnienie w klubie. Uważam, że jest i będzie wiele pozytywów dla obu stron tej umowy – podkreśla Maciej Wojdyło z zarządu Warty Poznań S.A.

– Wierzymy w to, że rozpoczęliśmy właśnie formalnie długofalową współpracę. Zakłada ona z jednej strony możliwość odbywania w klubie praktyk dla studentów kierunków związanych ze sportem, a w programie studiów te praktyki odgrywają sporą rolę. Z drugiej zaś oferujemy możliwości skorzystania z laboratoriów badawczych, jak również organizowania wszelkiego rodzaju kongresów czy konferencji naukowych. Myślimy również o rozszerzeniu współpracy w zakresie infrastruktury. Jesteśmy sąsiadami i widzimy przestrzeń, na której mogłaby powstać kolejna hala sportowa – zaznacza Rektor naszej Akademii prof. AWF dr hab. Dariusz Wieliński.

– Gdy tworzymy programy studiów czy prowadzimy działalność organizacyjną uczelni, to najczęściej robimy to z myślą o odbiorcach. Wśród nich są kluby sportowe, do których trafiają nasi absolwenci. Jednocześnie słuchamy głosu środowiska sportowego, żeby te nasze programy usprawniać i polepszać – dodaje Rektor AWF.

Jednym z absolwentów poznańskiej AWF jest Wojciech Tomaszewski, dyrektor sportowy Akademii Warty Poznań. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszystkie zawodniczki i zawodnicy, którzy trenują dziś w naszej akademii, będą w przyszłości zawodowymi sportowcami. Możemy im jednak pomóc w wybraniu odpowiedniej ścieżki naukowej, a potem zawodowej. Już niedługo zamierzamy zorganizować wspólnie z AWF coś w rodzaju drzwi otwartych dla młodzieży w wieku licealnym z Warty Poznań. Być może pomoże im to podjąć decyzję dotyczącą podjęcia studiów na tej uczelni. To też jeden z pozytywów zawartego właśnie porozumienia – uważa Tomaszewski.

W wydarzeniu, z ramienia AWF, udział wzięli: Rektor Akademii prof. AWF dr hab. Dariusz Wieliński, Prorektor ds. Studiów prof. dr hab. Jacek Zieliński, dr Robert Śliwowski i mgr Mikołaj Patek z Zakładu Teorii i Metodyki Zespołowych Gier Sportowych oraz mgr Damian Norkiewicz, kierownik Działu Administracyjno-Gospodarczego. Wartę Poznań reprezentowali Przewodniczący Rady Nadzorczej Marcin Janicki, Członek Zarządu Maciej Wojdyło, Manager Akademii Damian Kęcel i dyrektor Akademii Wojciech Tomaszewski.

Wydarzenie poprowadził dr Krystian Wochna, prodziekan ds. studenckich Wydziału Nauk o Zdrowiu naszej Akademii.

źródło: AWF Poznań, Warta Poznań S.A.