Studenci II roku Turystyki i Rekreacji na specjalności Turystyka Kulturowa z Dziennikarstwem na początku grudnia wyjechali do Gdańska w ramach praktycznej realizacji treści specjalnościowych. Najważniejszym punktem wyjazdu była wizyta w Europejskim Centrum Solidarności oraz spotkanie z byłym prezydentem Polski – Lechem Wałęsą.

Studenci pogłębili wiedzę dotyczącą organizacji wyjazdów turystyki kulturowej, w tym przypadku w ramach turystyki historycznej, oraz analizy funkcjonowania oferty dziedzictwa kulturowego w turystyce. Przewodnim tematem wyjazdu była 30. rocznica upadku komunizmu w Polsce.

Podczas zwiedzania Europejskiego Centrum Solidarności studenci uczestniczyli w warsztatach pt. „Lata 80. – codzienność w PRL”. Po ich zakończeniu grupa spotkała się z byłym prezydentem Polski – Lechem Wałęsą. Studenci zostali zaproszeni do biura prezydenta na miłą i pouczającą lekcję demokracji w kontekście walk stoczniowców trzy dekady temu i obowiązku walki o jej utrzymanie, jaki spoczywa na młodym pokoleniu Polaków. Studenci zwiedzili także dawną Stocznię Gdańską z przewodnikiem Jarosławem Żurawińskim – świadkiem działań „Solidarności” w Gdańsku, autorem książek historycznych o gdańskiej stoczni. Trasa zwiedzania obejmowała Plac Solidarności, II Bramę Stoczni Gdańskiej, Pomnik Poległych Stoczniowców Grudnia 1970 roku, Salę BHP Stoczni Gdańskiej – miejsce podpisania porozumień sierpniowych, tereny dawnej Stoczni Cesarskiej, most pontonowy na martwej Wiśle oraz obecną infrastrukturę stoczniową na wyspie Ostrów. O zabytkach gdańskiej starówki studentom opowiedziała dr hab. Karolina Buczkowska-Gołąbek, opiekunka wyjazdu.

Relacja: Joanna Długosz, Karolina Buczkowska-Gołąbek
Zdjęcia: Antoni Kotowski