Dostęp do e-zasobów – najważniejsze informacje

Czym jest serwer PROXY?

To forma uwierzytelnienia, która ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa w korzystaniu z zasobów elektronicznych za pośrednictwem prywatnego komputera.

Kto i na jakiej podstawie ma prawo zdalnego dostępu do e-zasobów?

Studenci, doktoranci i pracownicy AWF w Poznaniu na podstawie ważnej karty bibliotecznej.

Kiedy następuje utrata dostępu?

W przypadku wygaśnięcia ważności karty bibliotecznej (wówczas prosimy o kontakt z wypożyczalnią) lub z powodu ukończenia studiów i podpisania karty obiegowej w Bibliotece Głównej.


Konfiguracja przeglądarki internetowej

By uzyskać zdalny dostęp do e-zasobów trzeba:

  1. Mieć ważną kartę biblioteczną lub kartę czytelnika PFBN.
  2. Skonfigurować przeglądarkę internetową.
  3. Zalogować się danymi z karty bibliotecznej za pośrednictwem strony Biblioteki Głównej.

W zależności od wykorzystywanego sprzętu i oprogramowania, konfiguracja może różnie wyglądać. Najszybsza metoda składa się z kilku kroków:

  1. Wejdź w ustawienia przeglądarki internetowej.
  2. Jeżeli w ustawieniach przeglądarki jest pole wyszukiwania wpisz hasło: „proxy”. Najczęściej ustawienia serwera PROXY są w zakładce „sieć”.
  3. W polu „Adres URL automatycznej konfiguracji proxy” należy wkleić następujący link: http://bazy.awf.poznan.pl/awf.pac

Na obrazku obok znajdują się ustawienia zastosowane na przeglądarce Firefox.

Na różnych przeglądarkach okno ustawień może wyglądać inaczej. Na przykład na komputerze Mac „ustawienia” mają inną nazwę – „preferencje”. Dostęp jest możliwy z każdej przeglądarki pod warunkiem, że obsługuje ona skrypty zdalnej konfiguracji.

Konfiguracja zawsze sprowadza się do wklejenia powyższego linku w odpowiednim polu i zalogowania się za pomocą danych z karty bibliotecznej.

Poniżej znajdują się pliki z instrukcjami dla:

Po skonfigurowaniu przeglądarki można korzystać e-zasobów za pośrednictwem strony Biblioteki Głównej w zakładce Bazy danych i serwisy.

Mając skonfigurowaną przeglądarkę można korzystać z e-zasobów. Przy korzystaniu z tych, które wymagają serwera PROXY, przeglądarka zażąda wpisania:

  • nazwy użytkownika, którą jest numer karty bibliotecznej
  • 4-cyfrowego numeru PIN, którym jest hasło do katalogu bibliotecznego (domyślnie miesiąc i dzień urodzin posiadacza karty – MMDD)

Przedstawioną na obrazku (na przykładzie przeglądarki MS Edge) obok czynność wystarczy wykonać jednorazowo o ile nie resetowano ustawień przeglądarki.


UWAGA!!!

Czytelnicy Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim uzyskują dostęp w swojej bibliotece wydziałowej.

Pytania i uwagi prosimy kierować do: kosciuszko@awf.poznan.pl tel. (61) 835 50 76