Historia Biblioteki Głównej AWF w Poznaniu jest ściśle powiązana z akademickimi dziejami Poznania. W 1919 r. na Uniwersytecie Poznańskim powstała Katedra Wychowania Fizycznego, którą później przekształcono w Studium Wychowania Fizycznego. Dzięki staraniom kierownika studium, prof. Eugeniusza Piaseckiego, powstała biblioteka licząca 4 tys. woluminów. W 1939 r. był to najbogatszy, specjalistyczny księgozbiór w Polsce, w którym znajdowały się publikacje z zakresu wychowania fizycznego.

Pierwsza siedziba biblioteki w budynku Katedry Higieny Szkolnej i Wychowania Fizycznego
Park Wilsona (1921)

Po zakończeniu II wojny światowej biblioteka mogła wznowić działalność. Ocalały księgozbiór wzbogacono, m.in. o zbiory prywatne prof. Piaseckiego (ok. tysiąc woluminów). W 1950 r. powstała Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego, w skład której weszła biblioteka. Dwadzieścia trzy lata później uczelnię przemianowano na Akademię Wychowania Fizycznego. Przez cały czas rozwijano księgozbiór, który służył kolejnym pokoleniom studentów i pracowników naukowych.

Czytelnia w budynku Akademii Wychowania Fizycznego
ul. Królowej Jadwigi (2002)

Lata 90. XX w. przyniosły komputeryzację biblioteki. Wtedy wprowadzono pierwszy system biblioteczny – „SOWA”. W 1999 r. zastąpiono go systemem „Horizon”, z którego czytelnicy mogą korzystać do dzisiaj. Biblioteka Główna podjęła współpracę z Wielkopolską Biblioteką Cyfrową oraz weszła w skład Poznańskiej Fundacji Bibliotek Naukowych.

W 2004 r. biblioteka została przeniesiona do nowego budynku, znajdującego się przy ul. Droga Dębińska. Od tej chwili użytkownicy mogą korzystać z przestronnej, nowoczesnej czytelni oraz szeregu innych udogodnień.

Sześć lat później w budynku biblioteki odsłonięto tablicę pamiątkową prof. Zbigniewa Drozdowskiego. Rok później, w 2011 r., rodzina byłego rektora AWF w Poznaniu przekazała książnicy prywatny księgozbiór zmarłego profesora.

W 2022 r. biblioteka została włączona do ogólnokrajowej sieci bibliotecznej.

Dyrektorzy Biblioteki Głównej
Cecylia Małachowska 1952-1961
mgr Zofia Semrau 1961-1981
mgr Renata Prager1981-2006
mgr Małgorzata Francuz2007-2017
mgr Aleksandra Staniszewska2017-

ZBIORY

Obecnie księgozbiór biblioteki liczy 74 046 woluminów książek i czasopism oraz 829 jednostek pozostałych zbiorów nieelektronicznych. Ponadto instytucja udostępnia zbiory elektroniczne: 209 198 tytułów książek, 6 637 tytułów czasopism oraz 38 baz danych, także w ramach licencji krajowych. O zbiorach Biblioteki Głównej informuje kompletny katalog on-line.

Tematyka gromadzonego księgozbioru:

  • kultura fizyczna, wychowanie, fizyczne, sport,
  • rehabilitacja, fizjoterapia,
  • turystyka i rekreacja, krajoznawstwo, hotelarstwo,
  • dietetyka,
  • nauki medyczne i nauki o zdrowiu, nauki społeczne, nauki ścisłe i przyrodnicze oraz nauki humanistyczne w odniesieniu do kultury fizycznej, turystyki i rehabilitacji.

Ciekawe woluminy i kolekcje z księgozbioru biblioteki:

  • Hieronymi Mercurialis De arte gymnastica libri sex wydany w 1601 r.,
  • Kolekcja prof. Eugeniusza Piaseckiego, zwierająca ok. tysiąc woluminów, w tym publikacje polskie i zagraniczne z XIX w.,
  • Kolekcja dr. Henryka Jordana,
  • Dzieła wybrane Pierre de Coubertina, dar prof. Wojciecha Lipońskiego,
  • Kolekcja prof. Zbigniewa Drozdowskiego, dar rodziny prof. Drozdowskiego.