Aktualności

Stypendium rektora zostanie wypłacone za październik i listopad do 20 grudnia 2024r.

Odwołania od decyzji Komisji Stypendialnej do Odwoławczej Komisji Stypendialnej należy złożyć pisemnie do 16 grudnia 2024r. w pok. 131 w Budynku Dydaktycznym (brak wzoru pisma).

Informacje ogólne

Wniosek o stypendium rektora składany jest wyłącznie elektronicznie. Wszelkie dodatkowe dokumenty/zaświadczenia należy dołączyć do wniosku w wersji elektronicznej w formacie PDF. Każdy dokument, również wielostronicowy, musi być przedstawiony w odrębnym pliku.

Stypendium rektora może otrzymywać każdy student, który uzyskał wyróżniające wyniki w nauce , osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym. Stypendium rektora otrzymuje student przyjęty na pierwszy rok studiów w roku złożenia egzaminu maturalnego, który jest:
1) laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty;
2) medalistą co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o którym mowa w przepisach o sporcie.

O stypendium rektora może ubiegać się student pierwszego roku studiów drugiego stopnia rozpoczętych w terminie nie później niż 24 miesiące od ukończenia studiów pierwszego stopnia.  Student pierwszego roku studiów drugiego stopnia, może ubiegać się o stypendium rektora na podstawie średniej ocen i osiągnięć uzyskanych w trakcie ostatnich dwóch semestrów studiów pierwszego stopnia.

Stypendium rektora może otrzymać do 10% studentów na każdym kierunku i stopniu.

Student kształcący się równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymywać stypendium tylko na jednym, wskazanym przez niego kierunku.
Stypendium nie przysługuje studentowi posiadającemu tytuł zawodowy:
– magistra, magistra inżyniera albo równorzędny,
– licencjata, inżyniera albo równorzędny,
jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia.

Łączny okres, przez który przysługuje stypendium wynosi 12 semestrów, bez względu na ich pobieranie przez studenta, z zastrzeżeniem że w ramach tego okresu świadczenia przysługują na studiach:
– pierwszego stopnia – nie dłużej niż przez 9 semestrów;
– drugiego stopnia – nie dłużej niż przez 7 semestrów
.
Łączny okres, o którym mowa jest dłuższy o 2 semestry w przypadku, gdy student podjął jednolite studia magisterskie, których czas trwania określony w przepisach prawa wynosi 11 albo 12 semestrów.

Do w/w okresu wlicza się wszystkie rozpoczęte przez studenta semestry na studiach, w tym semestry przypadające w okresie korzystania z urlopów, z wyjątkiem semestrów na kolejnych studiach pierwszego stopnia rozpoczętych lub kontynuowanych po uzyskaniu pierwszego tytułu zawodowego licencjata, inżyniera albo równorzędnego. W przypadku kształcenia się na kilku kierunkach studiów semestry odbywane równocześnie traktuje się jako jeden semestr.

Stypendium przyznawane jest w danym roku akademickim na okres 9 miesięcy od października do czerwca. 

Rozwiń wszystko

Przelewy świadczeń stypendialnych zostaną zrealizowane w miesiącu grudniu, w dniu 18 grudnia 2024 r.

Ustalona wysokość stypendium w roku akademickim 2024/2025:

stypendium Rektora:

PROGI wysokość stypendium w zł
Próg I 1700,00
Próg II 1500,00
Próg III 1300,00

od 1.10.2024r.  do 21.10.2024r. – elektroniczne wypełnianie wniosku o stypendium rektora (wraz z załącznikami potwierdzającymi osiągnięcia naukowe, sportowe, artystyczne) w systemie USOSweb

29.11.2024r. – ogłoszenie wyników

 

Warunkiem ubiegania się o stypendium rektora na dany rok akademicki jest zamknięcie poprzedniego roku akademickiego w terminie i na zasadach określonych przez Dziekana. Warunek ten nie dotyczy studentów, których zamknięcie poprzedniego roku akademickiego nie jest możliwe z uwagi na przeniesienie zajęć obozu letniego/zimowego na kolejny rok akademicki na podstawie decyzji Dziekana wydawanych w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

Przy ocenie wniosków brane są pod uwagę osiągnięcia uzyskane w ostatnim roku akademickim.

Stypendium rektora nie przysługuje studentowi, który:

  • jest warunkowo wpisany na kolejny semestr niezależnie od przyczyn powodujących wpis warunkowy,
  • oczekuje na powtarzanie semestru,
  • powtarza semestr,
  • w poprzednim roku akademickim powtarzał rok studiów, chyba, że do końca tego poprzedniego roku akademickiego zaliczył oprócz powtarzanego, kolejny rok studiów.

W pozostałych przypadkach student może otrzymać stypendium rektora dla najlepszych studentów dopiero na podstawie ocen uzyskanych w roku akademickim następującym po roku, w którym zaliczył powtarzany rok.

I Średnia ocen arytmetyczna z całego toku nauczania

Warunkiem ubiegania się o stypendium rektora z tytułu wyróżniających wyników w nauce (za średnią) jest uzyskanie przez wnioskującego studenta średniej ocen co najmniej 4,20

Średnią ocen z poprzedniego roku studiów jest średnia arytmetyczna (suma wartości ocen/liczba ocen) wyliczana na podstawie ocen uzyskanych przez studenta z przedmiotów objętych programem studiów obowiązującym w trakcie realizacji roku studiów, na podstawie którego student ubiega się o stypendium.

Student, który uzyskał oceny z przedmiotów w innej uczelni, zobowiązany jest dołączyć do wniosku wykaz ocen lub kopie kart okresowych osiągnięć wraz ze stosowaną w innej uczelni skalą ocen, potwierdzone przez jednostkę, w której uzyskał oceny. W powyższym przypadku wyliczenie średniej następuje na podstawie dostarczonego wykazu ocen lub kopii kart okresowych osiągnięć.

algorytm:

Psr = 50 x (So – 3,00)

gdzie:

Psr – liczba uzyskanych punktów za średnią ocen z poprzedniego roku akademickiego,

So – średnia ocen z poprzedniego roku akademickiego.

II Osiągnięcia naukowe

Punkty za poszczególnie osiągnięcia naukowe są sumowane.

Nie stanowią osiągnięć naukowych w szczególności:

  • członkostwo oraz pełnienie funkcji kierowniczych w studenckich kołach naukowych lub innych organizacjach studenckich,
  • publikacje o charakterze nienaukowym,
  • artykuły lub publikacje naukowe, które nie zostały wydane i są w trakcie recenzji lub druku,
  • staże, kursy, wolontariat, praktyki zawodowe, praktyki o charakterze nienaukowym
    (w poradniach prawnych, pedagogicznych, zawodowych i in.),
  • udział w wykładach otwartych, warsztatach, szkołach letnich, spotkaniach panelowych, popularyzatorskich oraz w spotkaniach z przedstawicielami firm i instytucji,
  • uczestnictwo w konkursach nieposiadających charakteru naukowego,
  • organizacja konferencji, konkursu, prowadzenie stanowisk pokazowych, warsztatów w ramach dni otwartych, festiwali, prowadzenie zajęć i warsztatów dla uczniów, organizacja i prowadzenie działań o charakterze kulturalnym, medialnym itp.,
  • prowadzenie stron na portalach w mediach społecznościowych.

Jeżeli student wskazał we wniosku to samo osiągnięcie w kilku kategoriach, komisja zakwalifikuje to osiągnięcie do najwyżej punktowanej kategorii.

Komisja uznaje jedynie konferencje naukowe organizowane przez ośrodki naukowe takie jak uczelnie, instytuty i jednostki Polskiej Akademii Nauk oraz towarzystwa naukowe. Przez konferencje:

  1. o zasięgu międzynarodowym rozumie się konferencje, w których co najmniej ⅓ czynnych uczestników reprezentuje zagraniczne ośrodki naukowe;
  2. o zasięgu krajowym rozumie się konferencje, w których czynny udział biorą przedstawiciele co najmniej pięciu ośrodków naukowych i reprezentanci jednego ośrodka stanowili nie więcej niż 50% czynnych uczestników konferencji.

W przypadku osiągnięć naukowych, które są efektem pracy zespołowej (współautorstwo) liczba osiągniętych punktów jest proporcjonalna do liczby współautorów, np.: jeśli osiągnięcie jest efektem pracy 2 współautorów (w tym studenta wnioskującego) student otrzymuje 50% wartości punktowej ustalonej dla danego osiągnięcia.

Publikacja, za którą student uzyskał punkty i zostało mu przyznane stypendium rektora w jednym roku akademickim, nie może być wskazana przez studenta we wniosku w kolejnym roku o stypendium – jako publikacja wydana.

Osiągnięcia naukowe – tabela punktów

III Osiągnięcia sportowe 

Ustalając liczbę punktów uprawniających do otrzymania stypendium rektora na podstawie osiągnięć sportowych bierze się pod uwagę jedno – najwyżej punktowany wynik sportowy. Nie sumuje się punktów za poszczególne osiągnięcia sportowe.

Do punktacji za osiągnięcia sportowe bierze się pod uwagę wyniki sportowe w dyscyplinach
określonych w załączniku

Osiągnięcia sportowe – tabela punktów

Dyscypliny sportowe brane pod uwagę w stypendium rektora

Studenci pełniący funkcję trenera nie mogą z tego tytułu ubiegać się o stypendium rektora dla najlepszych studentów.

IV Osiągnięcia artystyczne

Przez osiągnięcia artystyczne należy rozumieć osiągnięcia w dziedzinie sztuk plastycznych, fotograficznych, literackich, poetyckich, teatralnych, recytatorskich, muzycznych, tanecznych, filmowych w poprzednim roku akademickim.

Punkty za poszczególne osiągnięcia artystyczne są sumowane.

Jeżeli student uzyskał osiągnięcie, które można zakwalifikować do więcej niż jednej z wymienionych w tabeli kategorii, komisja zakwalifikuje to osiągnięcie do najwyżej punktowanej kategorii. Osiągnięcie może być punktowane tylko raz.

Przez konkursy/festiwale/przeglądy:

  • o zasięgu międzynarodowym rozumie się konkursy/festiwale/przeglądy, w których co najmniej ¼ uczestników reprezentuje inne kraje niż Polska;
  • o zasięgu krajowym rozumie się konkursy/festiwale/przeglądy, których uczestnicy reprezentują co najmniej 3 województwa;
  • o zasięgu uczelnianym rozumie się konkursy/festiwale/przeglądy, odbywające się na terenie uczelni lub poza uczelnią, ale przez uczelnię organizowane lub współorganizowane.

Osiągniecia artystyczne – tabela punktów

UWAGI:

  • w przypadku równej ilości punków na liście rankingowej decyduje wyższa średnia ocen;
  • progi punktowe, od których zależy wysokość stypendium Rektora, będą tworzone osobno na każdym kierunku i stopniu studiów;
  • Komisja Stypendialna nie będzie rozpatrywać dokumentów wytworzonych samodzielnie przez zainteresowanego studenta lub innych nie będących oficjalnym dokumentem.

Jak złożyć wniosek

Krok I

Wypełnij wniosek w systemie USOSweb

Krok II

Dołącz do systemu USOSweb skany zaświadczeń/dyplomów/certyfikatów potwierdzających osiągnięcia naukowe, sportowe, artystyczne

Krok III

Odbierz decyzję elektroniczną w systemie USOSweb

Kontakt

Budynek Dydaktyczny, piętro I, pok. 131

e-mail: stypendia@awf.poznan.pl

mgr Małgorzata Kozłowska
tel.: 61 835 50 80