Informacje ogólne
Wniosek o zapomogę składany jest wyłącznie elektronicznie. Wszelkie dodatkowe dokumenty/zaświadczenia należy dołączyć do wniosku w wersji elektronicznej w formacie PDF.
Zapomoga jest świadczeniem jednorazowym i student może otrzymać zapomogę dwa razy w roku akademickim.
Student kształcący się równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymywać świadczenie tylko na jednym, wskazanym przez niego kierunku.
Świadczenie nie przysługuje studentowi posiadającemu tytuł zawodowy:
– magistra, magistra inżyniera albo równorzędny,
– licencjata, inżyniera albo równorzędny,
jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia.
Łączny okres, przez który przysługuje stypendium wynosi 12 semestrów, bez względu na ich pobieranie przez studenta, z zastrzeżeniem że w ramach tego okresu świadczenia przysługują na studiach:
– pierwszego stopnia – nie dłużej niż przez 9 semestrów;
– drugiego stopnia – nie dłużej niż przez 7 semestrów.
Łączny okres, o którym mowa jest dłuższy o 2 semestry w przypadku, gdy student podjął jednolite studia magisterskie, których czas trwania określony w przepisach prawa wynosi 11 albo 12 semestrów.
Do w/w okresu wlicza się wszystkie rozpoczęte przez studenta semestry na studiach, w tym semestry przypadające w okresie korzystania z urlopów, z wyjątkiem semestrów na kolejnych studiach pierwszego stopnia rozpoczętych lub kontynuowanych po uzyskaniu pierwszego tytułu zawodowego licencjata, inżyniera albo równorzędnego. W przypadku kształcenia się na kilku kierunkach studiów semestry odbywane równocześnie traktuje się jako jeden semestr.
Maksymalna wysokość zapomogi losowej w roku akademickim 2024/2025 wynosi
(Kwota zostanie podana do końca października 2024r.)
od 1.10.2024r. – elektroniczne wypełnianie wniosku o zapomogę w systemie USOSweb
do 19.11.2024r. – I weryfikacja wniosków przez Komisje Stypendialną
Każda kolejna weryfikacja wniosków odbywać się będzie do 20-go każdego miesiąca.
Świadczenia wypłacane są pod koniec każdego miesiąca.
Zapomoga może być przyznana studentowi, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej spowodowanej w szczególności utratą przez niego, jego małżonka lub rodziców stałego źródła dochodu lub zdarzeniem losowym powodującym krótkotrwałe trudności w studiowaniu, w tym chorobą wnioskodawcy lub członka jego rodziny, urodzeniem dziecka, koniecznością sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, kradzieżą, szkodą spowodowaną przez pożar, klęskę żywiołową lub inną katastrofę.
Wniosek o zapomogę należy złożyć niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 6 miesięcy od daty zdarzenia, uprawniającego do przyznania świadczenia.
Jak złożyć wniosek?
KROK I
Wypełnij wniosek w systemie USOSweb z dokładną argumentacją, dlaczego powinna zostać przyznana zapomoga. Uzasadnienie musi wskazywać na przejściowo trudną sytuację życiową.
KROK II
Dołącz do systemu USOSweb skan dokumentów potwierdzających przedstawioną we wniosku sytuację (np. z Urzędu Stanu Cywilnego, zaświadczenia lekarskie, inne zaświadczenia właściwych instytucji i urzędów, rachunki potwierdzające okoliczności opisane we wniosku)
KROK III
Śledź na bieżąco status wniosku w systemie USOSweb. Powiadomienia o każdorazowej zmianie otrzymasz na uczelnianą skrzynkę mailową (@student.awf.poznan.pl).
KROK IV
Odbierz decyzję elektroniczną w systemie USOSweb
Kontakt
Budynek Dydaktyczny, piętro I, pok. 131
e-mail: stypendia@awf.poznan.pl
mgr Monika Wala
tel.: 61 835 53 16