Informacje ogólne
- Studenci wszystkich kierunków studiów przed rozpoczęciem praktyk zawodowych mają obowiązek ubezpieczyć się od: NNW i OC. Studenci mogą ubezpieczyć się w Uczelni pok. BG-112. Tam też mogą pobrać zaświadczenia o ubezpieczeniu na potrzeby odbycia praktyki. Brak ww. ubezpieczeń skutkuje niewydaniem skierowania na praktyki!
- Praktyki odbywają się w placówkach, z którymi Uczelnia ma podpisane porozumienie. Osoby przed rozpoczęciem praktyk są zobowiązane dostarczyć do opiekuna praktyki:
- kserokopię wpisu do książeczki sanitarno-epidemiologicznej,
- kserokopię wyników badań wydanych przez sanepid.
- Począwszy od 15 lutego 2024 r. każdy student, który będzie odbywał praktyki zobowiązany jest uzyskać zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego i dostarczyć je dyrektorowi placówki, w której realizuje praktykę (patrz wyjaśnienie poniżej).
Dokumenty niezbędne do zaliczenia praktyk (niekompletna dokumentacja skutkować będzie brakiem zaliczenia)
- oryginał porozumienia (praktyka indywidualna) lub skierowania (studenci korzystający z oferty Uczelni);
- oświadczenie studenta (plik do pobrania na dole strony)
- uzupełniony dziennik praktyk, podpisany przez upoważnioną do zaliczenia praktyk z ramienia placówki, w której praktyka była realizowana
- sprawozdanie do dokumentacji wewnętrznej. Sprawozdanie powinno zawierać informacje na temat zagadnień do zrealizowania zamieszczonych w szczegółowym programie praktyk (plik do pobrania na dole strony).
Wymóg uzyskania informacji z Krajowego Rejestru Karnego przez studentów realizujących praktyki
Od 15 lutego 2024 r. zgodnie z artykułem 21 Ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz.U. 2023 r. poz. 1304 ze zm.) osoba, z którą ma być nawiązany stosunek pracy lub która ma być dopuszczona do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich lub z opieką nad nimi, przedkłada pracodawcy lub innemu organizatorowi informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego. Student nie zostanie dopuszczony do realizacji praktyki przez dyrektora placówki oświatowej, opiekuńczo-wychowawczej bez przedłożenia ww. informacji.
W związku z powyższym, każdy student, który będzie odbywał praktyki zobowiązany jest uzyskać informację z Krajowego Rejestru Karnego i dostarczyć ją dyrektorowi placówki, w której realizuje praktykę.
Wyjaśnienie prawne:
Zaświadczenie o niekaralności od praktykanta odbywającego w placówce praktyki studenckie
Począwszy od 15 lutego 2024 r. weryfikacja niekaralności karnej obejmuje wszystkie inne osoby, które będą zatrudniane lub dopuszczane do działalności związanej z:
- wychowaniem,
- edukacją,
- wypoczynkiem,
- leczeniem,
- świadczeniem porad psychologicznych,
- rozwojem duchowym,
- uprawianiem sportu,
- realizacją innych zainteresowań przez małoletnich,
- opieką nad małoletnimi.
Weryfikowani muszą być więc nie tylko pracownicy zatrudnieni w placówce, ale też praktykanci odbywający praktyki studenckie – o ile będą wykonywać ww. czynności względem małoletnich.
Praktykant przed rozpoczęciem studenckich praktyk w placówce powinien uzyskać zaświadczenie o niekaralności. Dopuszczenie do pracy z małoletnim osoby nieposiadającej zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego może oznaczać poważne konsekwencje dla dyrektora placówki.