Zespół badawczy projektu stanowią profesjonaliści zajmujący się różnymi dziedzinami dociekań naukowych w naukach o kulturze fizycznej. To jednocześnie praktycy, powiązani z aktywnością fizyczną, wychowaniem fizycznym i sportem. W skład zespołu wchodzi prof. AWF dr hab. Adam Kantanista (kierownik projektu), prof. dr hab. Robert Olek, prof. AWF dr hab. Magdalena Król-Zielińska, dr Joanna Borowiec oraz mgr Jacek Świdwa.
Prof. AWF dr hab. Adam Kantanista stopień doktora habilitowanego nauk o kulturze fizycznej uzyskał w 2018 roku. Stopień doktora nauk o kulturze fizycznej uzyskał w 2010 roku (tytuł rozprawy doktorskiej: ,,Nadwaga i otyłość a stosunek do lekcji wychowania fizycznego uczniów i uczennic poznańskich gimnazjów”).
Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu. Po studiach pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego. Posiada dyplom trenera II klasy piłki nożnej i uprawnienia do prowadzenia różnych zajęć ruchowych. W latach 2018-2024 pełnił funkcje kierownika Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportów Całego Życia. Od 2024 roku pełni funkcję Prorektora ds. Studiów na Wydziale Nauk o Kulturze Fizycznej.
Jest autorem lub współautorem ponad 100 publikacji naukowych, a także dydaktycznych (między innymi książek pt. „Wychowanie fizyczne – praca z uczeniem zdolnym”, „Rekreacyjno-sportowe obozy letnie: organizacja i metodyka nauczania”, „Zabawy i gry ruchowe po 100 latach AWF w Poznaniu: propozycje pracowników, studentów i absolwentów”, „Alfabet ruchowy i podstawowe umiejętności ruchowe dla dzieci w wieku 6-12 lat: przewodnik dla nauczycieli”, „Teaching movement play and games – from the cultural, social and sporting perspective”).
Był kierownikiem lub wykonawcą międzynarodowych i krajowych projektów, prelegentem podczas konferencji międzynarodowych, organizatorem i wykładowcą licznych warsztatów metodycznych. Brał udział w miesięcznym seminarium w Międzynarodowej Akademii Olimpijskiejw Grecji. W ostatnim czasie (2021 rok) kierował projektem MEiN „WF z AWF – Aktywny powrót do szkoły w województwie wielkopolskim i lubuskim”. Od 2024 roku kieruje projektem pt. „Wpływ wdrożenia SIT podczas lekcji wychowania fizycznego na sprawność poznawczą i fizyczną młodzieży” finansowanym przez MNiSW w ramach programu Nauka dla Społeczeństwa II. Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Prof. dr hab. Robert Olek jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Posiada dyplom trenera II klasy w pływaniu. Stopień doktora nauk o kulturze fizycznej uzyskał w 2004 roku. Stopień doktora habilitowanego nauk o zdrowiu uzyskał w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w 2014 roku. Na mocy decyzji Prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki o zdrowiu w lutym 2023.
W latach 2015-2019 pełnił funkcję kierownika Katedry Nauk Biologiczno-Medycznych na Wydziale Rehabilitacji i Kinezjologii AWFiS Gdańsk. Obecnie jest kierownikiem Katedry Kinezjologii Sportu AWF Poznań. Od marca 2023 roku wiceprzewodniczący w Komitecie Kinezjologii Oddziału Nauk Medycznych PAN Oddział w Poznaniu.
Współautor ponad 40 recenzowanych publikacji naukowych. Kierownik i wykonawca projektów finansowanych przez KBN, NCN, MNiSW, Od 2024 roku kieruje projektem pt. „Systematyczne aktywności gwarantem zdrowych kości” finansowanym przez MNiSW w ramach programu Nauka dla Społeczeństwa II. Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
dr Joanna Borowiec stopień doktora nauk o kulturze fizycznej uzyskała w 2014 roku (tytuł rozprawy doktorskiej: ,,Wpływ ćwiczeń rytmiczno-ruchowych z zastosowaniem wzmocnień wibracyjnych na wybrane właściwości postaw i samooceny oraz koordynacyjne zdolności motoryczne u dzieci z uszkodzonym słuchem”).
Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu. Po studiach pracowała jako nauczycielka wychowania fizycznego. Posiada dyplom trenera II klasy gimnastyki oraz tytuł instruktora rekreacji ruchowej. W latach 2016-2020 pełniła funkcje kierownika Studiów Podyplomowych Wychowanie Fizyczne dla Nauczycieli. Jest autorką lub współautorką 34 publikacji naukowych, a także dydaktycznych (między innymi książki „Zabawy i gry ruchowe po 100 latach AWF w Poznaniu: propozycje pracowników, studentów i absolwentów”).
Była wykonawcą w międzynarodowych i krajowych projektach naukowych i dydaktycznych. Prezentowała swoje osiągnięcia podczas konferencji krajowych i międzynarodowych. Pełniła funkcję wykładowcy i szkoleniowca podczas licznych warsztatów metodycznych i sportowych. Odbyła miesięczny staż naukowy w Otto von Guericke Universität w Magdeburgu. Od 2024 roku jest wykonawcą w projekcie pt. „Wpływ wdrożenia SIT podczas lekcji wychowania fizycznego na sprawność poznawczą i fizyczną młodzieży” finansowanym przez MNiSW w ramach programu Nauka dla Społeczeństwa II.
Mgr Jacek Świdwa tytuł magistra wychowania fizycznego uzyskał w 2019 roku. Po studiach pracował w poznańskim technikum przez 5 lat. Zakończył pracę uzyskując stopień nauczyciela mianowanego.
Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu. Posiada uprawnienia instruktora piłki ręcznej oraz zapasów. Sędzia związku piłki ręcznej w Polsce na poziomie superligowym. Dodatkowo posiada patent żeglarski, uprawnienia sternika motorowodnego, instruktora siłowni oraz trenera personalnego. W swoich badaniach wykorzystuje nowoczesne technologie. Od roku 2020 jest doktorantem Szkoły Doktorskiej Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu. Temat jego pracy doktorskiej to: Zachowania wzrokowe sędziów podczas podejmowania decyzji sędziowskich w meczach piłki ręcznej. Uczestniczył w zagranicznym stażu naukowym, który odbył się w German University of Cologne, gdzie pod okiem prof. Stefanie Klatt doskonalił swoje umiejętności dotyczące obsługi eytrackerów mobilnych. W 2024 roku został wyróżniony za najlepsze wystąpienie pt. Fiksacje i ruchy sakkadowe oczu a trafność decyzji boiskowych wśród sędziów piłki ręcznej: rola płci i poziomu ligowego podczas VII Ogólnopolskiej Konferencji dla Młodych Naukowców „Wieczór Naukowca 2024 – Wokół Człowieka”. Obecnie w AWf w Poznaniu jest zatrudniony na stanowisku wykładowcy. Prowadzi zajęcia dydaktyczne ze studentami wszystkich kierunków AWF Poznań.
Od 2014 roku jest on czynnym sędzią Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Aktualnie jest w grupie elitarnych sędziów w naszym kraju i rozjemcą spotkań na najwyższym poziomie sportowym. Od 2024 roku jest wykonawcą w projekcie pt. „Wpływ wdrożenia SIT podczas lekcji wychowania fizycznego na sprawność poznawczą i fizyczną młodzieży” finansowanym przez MNiSW w ramach programu Nauka dla Społeczeństwa II.