O Wydziale Nauk o Zdrowiu

Wydział Nauk o Zdrowiu AWF został utworzony w 2019 r. w następstwie zmiany struktury Uczelni (Zarządzenia 31/2019 Rektora AWF z dnia 29 lipca 2019 r.) Dziekanem Wydziału został prof. dr hab. Maciej Pawlak, a obecnie funkcja ta sprawowana jest przez prof. AWF dr hab. Urszulę Czerniak. Strukturę organizacyjną Wydziału Nauk o Zdrowiu kształcącego studentów na kierunku fizjoterapia, dietetyka i neurobiologia stanowią cztery katedry: Katedra Dietetyki, Katedra Nauk Biologicznych, Katedra Fizjoterapii Klinicznej, Katedra Fizjoterapii.

Kształcenie studentów na kierunku FIZJOTERAPIA ma na poznańskim AWF długą tradycję. Rozpoczęło się w roku akademickim 1973/1974, kiedy utworzono kierunek rehabilitacja ruchowa. Pierwotnie prowadzone były studia 4.letnie, później 5.letnie. Pierwsze dyplomy magistrów rehabilitacji ruchowej wręczono w roku 1978. W 1997 r. nazwę kierunku zmieniono na fizjoterapia. Od roku 2006 kształcenie odbywało się w ramach 3.letnich studiów licencjackich oraz 2.letnich magisterskich. Od roku akademickiego 2017/2018 ponownie obowiązują studia 5.letnie, od roku akademickiego 2019/2020 realizowane zgodnie z obowiązującym standardem kształcenia przygotowującym do wykonywania zawodu fizjoterapeuty.

Studia pierwszego stopnia na kierunku DIETETYKA realizowane są od roku akademickiego 2014/2015, natomiast studia magisterskie drugiego stopnia na kierunku Dietetyka realizowane są od roku akademickiego 2019/2020, które uruchomiono w ramach projektu POWR.03.05.00-00-z063/18 Zintegrowana Strategia Rozwoju AWF w Poznaniu.

W ramach porozumienia trzech uczelni poznańskich, w tym AWF, utworzono w 2015 roku międzywydziałowy kierunek NEUROBIOLOGIA. Od roku 2019 studiujący na drugim stopniu kierunku Neurobiologia uczestniczą w międzyuczelnianym projekcie prowadzonym wspólnie przez cztery uczelnie poznańskie: Uniwersytet im Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny oraz Akademię Wychowania Fizycznego.

Wydział Nauk o Zdrowiu prowadzi:

Studia licencjackie I stopnia

na kierunku Dietetyka

Studia magisterskie II stopnia

na kierunku Dietetyka
na kierunku Neurobiologia

Jednolite studia magisterskie

na kierunku Fizjoterapia

Działalność badawcza Wydziału

W ostatnich latach pracownicy AWF, niezależnie od statusu zatrudnienia, znacznie pomnożyli dorobek publikacyjny, lokując swe publikacje w prestiżowych, indeksowanych czasopismach. Z powodzeniem pozyskują granty badawcze i wdrożeniowe z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Centrum Nauki oraz innych zewnętrznych instytucji. W ramach współpracy międzynarodowej realizują projekty badawcze i uczestniczą w naukowych stażach zagranicznych w prestiżowych ośrodkach badawczych na całym świecie. Działalność naukowa i publikacyjna oraz skuteczność aplikowania o granty naukowe w konkursach krajowych i zagranicznych w znacznym stopniu przyczyniła się do uzyskania przez Uczelnię wysokiej kategorii A+ w ostatniej ewaluacji jednostek naukowych przeprowadzonej w 2022 r. AWF Poznań jest jedną z dwóch uczelni w Polsce, który może poszczycić się uzyskaniem kategorii A+ wśród tych, które były oceniane w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, w dyscyplinie nauki o kulturze fizycznej.

Działania naukowe nauczycieli akademickich dotyczą nie tylko procesu kształcenia, ale przekazywania pasji studentom i doktorantom, którzy są nieodłącznym elementem wydziałowego środowiska akademickiego. Uczelnia kieruje do nich szeroką ofertę dydaktyczną, wspiera finansowo studenckie projekty naukowe, umożliwia zindywidualizowane ścieżki kształcenia, a doktorantom zapewnia wsparcie merytoryczne i finansowe na każdym etapie realizacji ich pasji naukowej. Uczelnia jest otwarta na potrzeby studentów z niepełnosprawnościami, zapewniając im kompleksowe wsparcie w procesie kształcenia. Wspiera również rozwój mistrzów sportu, mając wśród absolwentów i pracowników wielu medalistów Mistrzostw Europy, Świata oraz Igrzysk Olimpijskich.

Rozwój, nauka i kariera studenta

Studenci zdobywają kwalifikacje umożliwiające im wykonywanie nie tylko pracy zawodowej, ale również dalszy rozwój, umiejętności samodzielnej pracy naukowej i dydaktycznej. Swoje pasje naukowe mogą rozwijać w studenckich kołach naukowych, korzystać z certyfikowanych nowoczesnych laboratoriów badawczych, brać udział w konferencjach i konkursach naukowych oraz studiować czy odbywać staże w zagranicznych instytucjach w ramach programu ERASMUS+. Dla absolwentów macierzystej Uczelni, jak i absolwentów posiadających podobne kwalifikacje zawodowe, AWF organizuje studia podyplomowe, trenerskie i instruktorskie, kursy zawodowe w celu podniesienia i rozszerzenia uzyskanych w toku studiów kwalifikacji. AWF decyzją Komisji Europejskiej uzyskał prestiżowy certyfikat „HR Excellence in Research” (Human Resources Excellence in Research). Dokument ten potwierdza, iż Uczelnia, w zgodzie z europejskimi standardami, stwarza naukowcom najlepsze warunki pracy.