Zakład Biologii i Anatomii jest jednostką kontynuującą tradycje dwóch zakładów, tj. Zakładu Biologii i Ochrony Środowiska oraz Zakładu Anatomii, w wyniku połączenia których powstał 1 października 2019 r.

Zakład jest obecnie ulokowany w strukturach Katedry Nauk Biologicznych na Wydziale Nauk o Zdrowiu.

Zakładowe laboratoria badawcze

W Zakładzie Biologii i Anatomii funkcjonuja obecnie nastepujące laboratoria badawcze:

1) laboratorium badań genetycznych

2) laboratorium badań środowiskowych

3) laboratorium badań anatomicznych

Historia Zakładu

Historia „części biologicznej” obecnego Zakładu Biologii i Anatomii:

Zakład Biologii i Ochrony Środowiska (początkowo wspólny z Zakładem Antropologii) był jednym z najstarszych w strukturze organizacyjnej. Od 1921 r. do wybuchu II Wojny Światowej mieścił się w ówczesnym ogrodzie botanicznym (dzisiaj Park Wilsona), w budynku powystawowym PWK przy ulicy  Matejki. Od roku akademickiego 1922/23 odbywały się w Zakładzie regularne ćwiczenia i wykłady z mikrobiologii i histologii. W roku 1931/32 przystosowano wykłady z histologii do potrzeb studentów kierunku wychowanie fizyczne. Wprowadzono przedmiot biologia, którą w  tym czasie wykładał prof. E. Niezabitowski, a elementy histologii i embriologii w połączeniu z anatomią dr F. Kamiński. Od roku 1950, gdy usamodzielniła się Uczelnia Wychowania Fizycznego, zajęcia z biologii były zlecane pracownikom Akademii Medycznej i Wyższej Szkoły Rolniczej, a od 1955 roku prowadzone były przez etatowych pracowników WSWF zatrudnionych w nowo powstałym Zakładzie Biologii i Antropologii. W okresie niemal 60. letniej historii Zakładu wiodącymi przedmiotami prowadzonymi przez pracowników była biologia oraz ochrona środowiska. Po wprowadzeniu do oferty dla studentów wykładów monograficznych i przedmiotów do wyboru, a także w wyniku rozczłonkowania prowadzonych zajęć, liczba przedmiotów znacznie wzrosła (m.in. biologia medyczna, podstawy biologii człowieka, histologia, genetyka, a także ekologia, ochrona środowiska i ekeologiczne uwarunowania zdrowia).

Struktura organizacyjna Zakładu Biologii w ujęciu historycznym:

1955 do 1965 – Zakład Biologii i Antropologii w Katedrze Nauk Biologicznych

1965 do 1970 – Zakład Biologii z Pracownią Biometeorologii Sportu w Katedrze Nauk Biologicznych utworzenie Pracowni Ochrony Przyrody

1970 do 1972 – Zakład Biologii z Pracownią Ochrony Przyrody

1972 do 1974 – Zespół Dydaktyczny Biologii z Pracownią Ochrony Przyrody w Zakładzie Nauk Morfologicznych

1975 do 1994 – Zakład Biologii i Ochrony Przyrody w Instytucie Przyrodniczych Podstaw Kultury Fizycznej

1994-2000 – Katedra Biologii i Ochrony Przyrody w Instytucie Wychowania Fizycznego i Sportu

2000-2007 – Zakład Biologii i Ochrony Przyrody (w związku ze zmianami w statucie Uczelni)

2007-2019 – Zakład Biologii i Ochrony Środowiska

Od 2019 – Zakład Biologii i Anatomii

Kierownicy Zakładu:

Prof. dr hab. Michał Ćwirko-Godycki 1955-1965

Prof. dr hab. Bohdan Kiełczewski 1965-1970

Dr hab. prof. AWF Zdzisław Czapski 1970-1994

Dr hab. prof. AWF Hanna Mizgajska-Wiktor 1994-2019

Prof. dr hab. Piotr Krutki od 2019 r.