ul. Królowej Jadwigi 27/39

gabinet: Budynek Dydaktyczny, IV piętro pok. 407

dyżur: środa 10.00-11.00

telefon: (61) 835 53 31

Absolwentka turystyki i rekreacji oraz wiedzy o kulturze, doktor nauk o kulturze fizycznej (praca doktorska z zakresu historii turystyki, 2006), doktor habilitowany nauk humanistycznych w dyscyplinie etnologia (praca habilitacyjna z zakresu antropologii turystyki, 2014). Skończyła też Europejsko-Azjatycką Letnią Akademię Edukacji Międzykulturowej w Kuala Lumpur.

Pracownik AWF od 2004 r., obecnie w Zakładzie Przyrodniczych i Kulturowych Podstaw Turystyki i Rekreacji. W latach 2016-2019 Prodziekan ds. Studiów Wydziału Turystyki i Rekreacji oraz kierownik Zakładu Kulturowych Podstaw Turystyki. Od kilku lat pełni funkcję kierownika specjalności Turystyka kulturowa z dziennikarstwem oraz nowej specjalności Turystyka kulturowa i kulinarna. W latach 2008-2016 była koordynatorem wydziałowym ds. Programu Erasmus. Jest koordynatorem współpracy Wydziału ze Stowarzyszeniem Edukacji w Zakresie Turystyki i Czasu Wolnego ATLAS. Senator AWF w Poznaniu od 2012 roku.

Promotor prac ponad 220 magistrantów i dyplomantów.

Wielokrotnie nominowana i nagradzana studenckimi statuetkami „Eu-Geniusz”, w tym dla Wykładowcy Roku (ostatnia statuetka to EuGeniusz Erudycji za 2019 r.).

Dr hab. Buczkowska-Gołąbek jest zastępcą redaktora naczelnego czasopisma naukowego „Turystyka Kulturowa” (20 punktów), które współtworzyła w 2008 r.

Od lutego 2018 r. pełni funkcję prezesa Polskiego Stowarzyszenia Turystyki Kulinarnej (PSTK).

Naukowo specjalizuje się w problematyce turystyki kulturowej – w szczególności turystów kulturowych – jest członkiem grupy badawczej nad turystyką kulturową ATLAS (ATLAS Cultural Tourism Research Group) oraz zajmuje się antropologią jedzenia w podróży – jest członkiem grupy badawczej nad turystyką kulinarną ATLAS (ATLAS Gastronomy and Tourism Research Group). Aktualne badania realizuje w obrębie zagadnień z pogranicza antropologii turystyki, jedzenia i childhood studies. W latach 2019-2020 realizuje zadanie badawcze pt. „Rola i znaczenie w turystyki w procesie budowania tożsamości i świadomości kulinarnej dzieci” w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki: „Miniatura 3”.

Ma na swoim koncie autorstwo przewodnika metodycznego „Turystyka kulturowa. Przewodnik metodyczny” (2008; jedna z pierwszych czterech publikacji o tej tematyce w Polsce) oraz monografii „Portret współczesnego turysty kulturowego” (2014), a także podręcznika w języku angielskim „Cultural Tourism – Heritage, Arts and Creativity” (2011) i współautorsko (z Piotrem Dominikiem i Piotrem Kociszewskim) monografii „Kulinaria wizytówką regionów turystycznych” (2018). Współredagowała monografię „Współczesne formy turystyki kulturowej” (2009) oraz opublikowała ponad 70 różnych tekstów z zakresu turystyki kulturowej i kulinarnej.

Należy do IUAES: International Union of Anthropological and Ethnological Sciences. Posiada uprawnienia pilota wycieczek oraz przewodnika miejskiego po Poznaniu. Jest członkiem Komisji Historycznej Chorągwi Wielkopolskiej ZHP.

Jej pasją są podróże kulturowe i kulinarne po Polsce i świecie (zwiedziła blisko 40 krajów) na czterech kontynentach.

dr Szymon Galas

wykładowca

e-mail: galas@awf.poznan.pl

gabinet: Budynek Dydaktyczny, IV piętro pok. 402

dyżur: piątek 11.00-12.00

telefon: (61) 835 53 36

– Doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauk o kulturze fizycznej (tytuł dysertacji – „Motorical, somatic and leisure time activity conditions of special efficiency among young table tennis players”);
– Współautor kilku publikacji naukowych, przeprowadzanych w głównej mierze na grupie badawczej tenisistów stołowych (m.in. „Reliability of accuracy and precision tests for elite Para table tennis players”, „The Motor and Leisure Time Conditioning of Young Table Tennis Players’ Physical Fitness”, „Somatic Characteristics and Special Motor Fitness of Young Top-Level Polish Table Tennis Players”, czy „Growth and maturity status of young male table tennis players”);
– Zrzeszony w Instytucie Rozwoju Sportu i Edukacji w Warszawie oraz Polskim Stowarzyszeniu Naukowym Animacji Rekreacji i Turystyki w Poznaniu, przez kilka lat Przewodniczący SKN Animacji Czasu Wolnego Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu;
– Uczestnik kilku międzynarodowych projektów badawczych – m.in. „Growth status and maturation of the young tennis & table tennis players”, czy „Enhancing Mentoring Skills Of Sport Coaches”;
– Odbył staż naukowy w Zakładzie Sportów Indywidualnych w Katedrze Dydaktyki Sportu Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu;
– Opiekun Sekcji Geograficzno-Krajoznawczej SKN Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu;
– Opiekun sekcji tenisa stołowego KU AZS AWF Poznań podczas Akademickich Mistrzostw Polski, Akademickich Mistrzostw Polski Strefy A i Akademickich Mistrzostw Wielkopolski.
– Trener kadry Polski osób z niepełnosprawnościami w tenisie stołowym w ramach programu Ministerstwa Sportu i Turystyki.

mgr Ewa Miciniak

starszy specjalista naukowo-techniczny,