Zakład Sportów i Edukacji Obronnej realizuje się w nauce, prowadząc projekty badawcze i publikując prace naukowe w wysoko punktowanych czasopismach o randze światowej, jednakże chcemy również zachęcić Państwa do spróbowania swoich sił w napisaniu artykułu naukowego, który jednocześnie może być Państwa pracą na egzaminie magisterskim. Istnieje również możliwość napisania tradycyjnej pracy magisterskiej.
Autorzy artykułów naukowych stają przed wyzwaniem, jakie stawia przed nimi nowoczesna technologia oraz prężnie rozwijające się środowisko naukowe. Nasi pracownicy ciągle pogłębiają swoją wiedzę, rozszerzają swoje horyzonty a także czerpią wiedzę od innych naukowców, również zza granicy poprzez realizowane staże naukowe.
Profesor AWF dr hab. inż. Marek Sokołowski, odbył kilku miesięczny staż naukowy w Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie doszkalał się z teorii i metodyki sportów walki, prowadził także zajęcia w Republice Czeskiej w Wojskowej Akademii Wojsk Lądowych z metodyki wychowania fizycznego. Był kierownikiem międzyuczelnianego projektu naukowego w ramach grantu „Motoryczne i somatyczne kryteria selekcji żołnierzy wojsk lądowych”.
Specjalizuje się w teorii treningu rekreacyjnego, całożyciowym treningu zdrowotnym, morfofunkcjonalnej charakterystyce wojsk lądowych, analizą geopolityczną i konfliktów zbrojnych, teorią i metodyką sportów walki, somatycznym i motorycznym uwarunkowaniem żołnierzy i gier zespołowych.
Dr Adam Prokopczyk odbył dwa staże naukowe w Japonii w Kitami Institute of Technology uzyskane w konkursach stypendialnych Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz 3-miesięczny staż naukowy w Centrum Badań Strukturalno- Funkcjonalnych Człowieka, Uniwersytetu Szczecińskiego.
Specjalizuje się w teorii i metodyce sportów i sztuk walki, analizie psychofizycznej i fizjologicznej zawodników sportów wyczynowych, analizie programów treningowych z uwzględnieniem okresu treningowego, bezpieczeństwie narodowym, zarządzeniu kryzysowym.
W latach 2019 – 2021 zrealizował autorski projekt badawczy, pt.: „Analiza poziomu wydolności tlenowej i poziomu restytucji post-wysiłkowej u zawodników kadr narodowych judo w okresie przygotowawczym do Igrzysk Olimpijskich w Tokio”.
Jest zwycięzcą grantu Miniatura-8, podczas którego kieruje projektem badawczym, pt.: „Zmiany sprawności fizycznej i składu ciała po zastosowaniu dostosowanego programu treningowego judo i doradztwa żywieniowego u dzieci i młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Badania z analizą morfologii krwi i polimorfizmu genetycznego.”
Oprócz kształcenia się poza granicami kraju, pracownicy zakładu realizują się także w Polsce, między innymi poprzez uczestnictwo i organizację konferencji naukowych. Ostatnią konferencję, którą zorganizowaliśmy była XII Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Kultura fizyczna w służbach mundurowych wczoraj – dziś – jutro” pod patronatem honorowym Wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej oraz pod patronatem naukowym Komisji Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej Polskiej Akademii Nauk
Agnieszka Bannach, Adam Prokopczyk „ Zarządzanie projektowe jako forma kształtowania sprawności fizycznej funkcjonariuszy służb mundurowych – szanse i zagrożenia” s.134 – 145.
Pola Jalowska „Analiza sprawności fizycznej studentów kierunku wychowanie fizyczne na podstawie wojskowego testu sprawności fizycznej” s. 291 – 302.
Oprócz projektów badawczych, artykułów, staży, konferencji i grantów naukowych rozwijamy także młodych naukowców. Profesor AWF dr hab. inż. Marek Sokołowski jest aktualnie promotorem dwóch doktorantów, mgr Jerzego Brzostowskiego i mgr Poli Jalowskiej. Oboje są również słuchaczami Szkoły Doktorskiej AWF Poznań.
Mgr Jerzy Brzostowski przygotowuje dysertację na temat konstrukcji i walidacji testu specjalnej sprawności fizycznej dla taekwondo tradycyjnego, a mgr Pola Jalowska na temat wpływu dostosowanego treningu judo na sprawność fizyczną i wskaźniki psychologiczne u osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Pierwszym krokiem do rozwoju naukowego może być przystąpienie do Koła Naukowego „Edukacja dla Bezpieczeństwa”. Opiekunem koła jest dr Adam Prokopczyk. Studenckie Koło Naukowe zajmuje się:
– bezpieczeństwem w ujęciu holistycznym
– profilaktyką, identyfikacją zagrożeń w życiu codziennym
– aktywnością fizyczną jako formą kształtowania bezpieczeństwa
– bezpieczeństwem publiczny,
– bezpieczeństwem narodowym,
– służbami mundurowymi
Celem Koła jest rozpowszechnianie wiedzy na temat bezpieczeństwa oraz podejścia i rozumienia tego tematu, zrozumienie jak ważne jest bezpieczeństwo w tych czasach oraz priorytetowe podejście do swojej osoby i bezpieczeństwa.
Tematyka prac magisterskich jakie są realizowane w Zakładzie Sportów i Edukacji Obronnej:
Prof. AWF dr hab. inż. Marek Sokołowski
- Ocena sprawności fizycznej służb mundurowych i funkcjonariuszy grup dyspozycyjnych oraz charakterystyka aktywności fizycznej w czasie wolnym
- Analiza sprawności fizycznej osób w różnym wieku trenujących i nietrenujących. Charakterystyka sprawności fizycznej oraz wpływ wybranego treningu na zdolności motoryczne
- Charakterystyka treningu zdrowotnego jako nowoczesnych form całożyciowej aktywności fizycznej. Znaczenie aktywności fizycznej dla zdrowia. Zdrowotne efekty systematycznej aktywności, zalecany poziom aktywności fizycznej.
- Samoocena respondentów na temat stylu życia, korzyści płynących z podejmowania systematycznej aktywności fizycznej w różnym wieku na podstawowe ontogenezy człowieka.
- Samoocena a aktywność fizyczna w czasie wolnym osób w różnym wieku. Ocena budżetu czasu wolnego, charakterystyka form aktywności fizycznej w zależności od wieku i dni tygodnia.
dr Adam Prokopczyk
- Rola sprawności fizycznej w kształtowaniu poziomu bezpieczeństwa narodowego.
- Analiza programów treningowych osób w różnym wieku z uwzględnieniem poziomu sprawności wszechstronnej , ukierunkowanej oraz specjalnej zawodników, wskaźników morfologicznych i składu ciała
- Analizę sportu i aktywności fizycznej jako formy terapeutycznej dla osób w różnym wieku oraz z różnymi potrzebami (np. edukacji dostosowanej)
- Sztuki walki, sporty walki, systemy walki – filozofia, założenia, motywy podejmowania treningu.
- Sporty ekstremalne – charakterystyka, motywy i cele treningowe, analiza kinezjologiczna.
Wybrane publikacje pracowników Naszego Zakładu: