Pracownicy
dr Izabela Wyszowska
adiunkt,
kierownik zakładu
e-mail: wyszowska@awf.poznan.pl
adres: ul. Królowej Jadwigi 27/39
61-871 Poznań
gabinet: Budynek Dydaktyczny, III piętro pok. 313
dyżur: środa 13.30-15.00
telefon: (61) 835 54 12
Doktor nauk humanistycznych, historyk sztuki, historyk, absolwentka UAM w Poznaniu, UMK w Toruniu, studiów podyplomowych, kursów i szkoleń w ramach rozwoju i doskonalenia zawodowego.
Od lat związana jest z Akademią Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Aktualnie pełni funkcję kierownika Zakładu Historii, Filozofii i Socjologii.
Główne zainteresowania badawcze koncentruje wokół życia i dokonań zasłużonych postaci historycznych (biografistyka); dziejów turystyki, krajoznawstwa i przewodnictwa turystycznego, historii poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego; dziedzictwa kulturowego oraz różnych form turystyki kulturowej ponadto religioznawstwa, sztuki sakralnej, muzealnictwa; dziejów obyczajów, savoir-vivre’u i etykiety towarzyskiej dawnej i współczesnej. Prowadzi także badania naukowe dotyczące uwarunkowań aktywności rekreacyjnej, turystycznej i kulturalnej seniorów. W swym dorobku posiada wiele publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym szereg artykułów i monografii, recenzji naukowych z zakresu w/w problematyki. Jest redaktorką czasopisma naukowego „Turystyka Kulturowa”, w którym także zamieszcza artykuły swojego autorstwa.
W 2019 roku włączyła się w działania z okazji obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, w tym poznańskiej AWF, poprzez realizację wystawy okolicznościowej prezentującej dzieje UP oraz współautorstwo publikacji: Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu w latach 1950-2019 (z prof. T. Jurkiem i prof. M. Łuczakiem), a w 2022 roku wraz z prof. M. Łuczakiem zorganizowała konferencję i współredagowała monografię pt. Eugeniusz Piasecki w 150. rocznicę urodzin. Na Uczelni od wielu lat jest aktywnym opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Historii Kultury i Sztuki (i Turystyki Kulturowej). Włącza też autorskie propozycje tematyczne do oferty programowej Poznańskich Festiwali Nauki i Sztuki.
Od 2019 roku należy do grona członków Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Uczestniczy w konferencjach naukowych i działaniach organizacyjnych PTPN. Należy do kolegium konkursowego oceniającego publikacje naukowe i popularnonaukowe dotyczące Poznania i Wielkopolski.
Jest także wieloletnią przewodniczką miejską i terenową, instruktorką przewodnictwa oraz pilotką wycieczek. Prowadzi szkolenia dla kandydatów na przewodników miejskich. Od 1994 roku należy do Koła Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego w Poznaniu, zasiada w Zarządzie Koła. W 2018 roku pełniła funkcję organizatora i koordynatora roku jubileuszowego Marcelego Mottego przygotowując i realizując całoroczny program obchodów.
Działa w Wielkopolskim Klubie Publicystów Krajoznawczych oraz Towarzystwie Przyjaciół Muzeum Narodowego w Poznaniu, w których popularyzuje problematykę z zakresu swoich zainteresowań i badań naukowych.
Pełni funkcję Prezesa Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” (SWP), jest członkiem Rady Krajowej oraz Rady Polonijnego Centrum Turystyki SWP. Uczestniczy w kongresach, zjazdach i konferencjach międzynarodowych z udziałem środowisk polonijnych z całego świata. Jest organizatorką imprez polonijnych (m.in. Światowe Zloty Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo”, Letnich Akademii Kultury i Języka Polskiego oraz szkoleń i kursów edukacyjnych). Obecnie działa w Komitecie ds. obchodów roku jubileuszowego Pawła Edmunda Strzeleckiego – wybitnego podróżnika i odkrywcy organizując przedsięwzięcia związane z uczczeniem i upamiętnieniem jego postaci.
Jest laureatką szeregu nagród i wyróżnień m.in. za twórczy wkład na rzecz studenckiego ruchu naukowego, za działalność organizacyjną i dydaktyczną. Otrzymała Srebrny Medal im. Jędrzeja Śniadeckiego przyznany przez Rektora AWF. Ponadto przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu nagrodzona została za „pasję w pracy organicznej”. Kilkakrotnie wyróżniona przez Zarząd Koła Przewodników PTTK im. M. Mottego w Poznaniu za zasługi w upowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa oraz postaci Patrona, otrzymała też Odznakę „25 lat w PTTK”. Za zasługi w działalności na rzecz Polonii i Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” odznaczona została Medalem 30.lecia Stowarzyszenia ”Wspólnota Polska” i in.
prof. dr hab. Maciej Łuczak
profesor emeritus
e-mail: luczak@awf.poznan.pl
adres: ul. Królowej Jadwigi 27/39
61-871 Poznań
gabinet: Budynek Dydaktyczny, III piętro pok. 314
telefon: (61) 835 54 20
dr hab. Tomasz Sahaj
docent
e-mail: sahaj@awf.poznan.pl
adres: ul. Królowej Jadwigi 27/39
61-871 Poznań
gabinet: Budynek Dydaktyczny, III piętro pok. 327
dyżur: poniedziałek 11.00–12.30
telefon: 61 835 54 15
Zainteresowania badawcze:
Koncentrują się wokół problemów etycznych i społecznych współczesnego sportu, w szczególności: zachowań kibiców i pseudokibiców futbolowych, dopingu i techno-dopingu, sportów ekstremalnych, uczestnictwa kobiet w sporcie, wspomagania elektronicznego sędziów. Drugim ważnym kierunkiem badań jest aktywność ruchowa o charakterze sportowym i problemy społeczne osób niepełnosprawnych.
Research interests:
Concentrate round ethical and social problems of contemporary sport, in particular: behaviour of football fans and pseudofans, doping and techno-doping, extreme sport, women participation in sport, electronic aid of referees. The second important direction is the physical activity of sports character and social problems of the disabled.