Witaj na stronie Zakładu.

W roku akademickim 1950/1951 w poznańskiej Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego (teraźniejsza Akademia Wychowania Fizycznego) został wyodrębniony Zakład Teorii Wychowania Fizycznego, a p.o. kierownika była dr Halina Ziemacka. Od 1952/52 roku Zakład wszedł w skład Katedry Teorii i Metodyki Wychowania Fizycznego, którym kierował prof. mgr J. Burbelka. W 1972 roku Zakład (kierownikiem był już dr Eugeniusz Wachowski) stał się częścią nowoutworzonego Instytutu Wychowania Fizycznego i Sportu. W 1974 roku przyjęto nową nazwę: Zakład Teorii Wychowania Fizycznego i Sportu. Pracowali tam wtedy: adj. dr Eugeniusz Wachowski – kierownik Zakładu, adj. dr Ryszard Wieczorek, mgr Ryszard Strzelczyk, mgr Wiesław Osiński, mgr Andrzej Winkler, mgr Grzegorz Jarecki oraz pracownicy techniczni: Marian Walczak, Ewa Maciejewska oraz inż. Andrzej Tułodziecki. Po kilku kolejnych modyfikacjach nazwy, od roku akademickiego 2014/2015 funkcjonuje Zakład Nauk o Aktywności Fizycznej i Promocji Zdrowia oraz nastąpiło poszerzenie obszaru zainteresowań dydaktycznych i naukowych Zakładu o kwestie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia w związku z dołączeniem do zespołu dr Idy Laudańskiej-Krzemińskiej. Pierwszym kierownikiem był prof. dr hab. Wiesław Osiński, następnie prof. AWF dr hab. Robert Szeklicki. Obecnie Zakładem kieruje prof. dr hab. Janusz Maciaszek.

Po roku 1989 w Zakładzie pracowali: prof. dr hab. W.Osiński, doc. Ryszard Wieczorek, mgr Maciej Dziadek, prof. AWF dr hab. R. Szeklicki, prof. dr hab. Janusz Maciaszek, prof. AWF dr hab. Rafał Stemplewski, dr Zuzanna Maćkowiak, Jolanta Marska, mgr Jolanta Kowalczyk, mgr Magdalena Gwoździejewska, dr Artur Salamon, dr Monika Stefaniak (Sufinowicz).

Obecny skład osobowy Zakładu to: prof. dr hab. Janusz Maciaszek kierownik, prof. AWF Ida Laudańska-Krzemińska, dr Julia Ciążyńska, mgr Aneta Worska, mgr Małgorzata Szymańska.

Od początku istnienia Zakładu jego pracownicy współpracowali z różnymi jednostkami m.in. z Kuratorium Okręgu Szkolnego i Okręgowym Ośrodkiem Metodycznym WKKFiT, ze środowiskiem sportowym Wielkopolski oraz z Klubem Dyskusyjnym Wychowawców Fizycznych w Poznaniu. Byli mocno związani ze środowiskiem wielkopolskim przez prowadzenie prac w szkołach, udzielanie pomocy w zakresie szkolenia kadry pracującej na terenie Poznania i województwa wielkopolskiego. Prace badawcze Zakładu koncentrowały się wokół zagadnienia sprawności fizycznej dzieci miast i wsi oraz rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej młodzieży. W Zakładzie mieścił się punkt konsultacyjny Okręgowego Ośrodka Metodycznego – Sekcji Wychowania Fizycznego, prowadzono badania nad kształtowaniem się form dokształcenia nauczycieli wf.

Obecnie pracownicy Zakładu Nauk o Aktywności Fizycznej i Promocji Zdrowia koncentrują swoje zainteresowania naukowe wokół oddziaływania aktywności fizycznej na zdrowie i funkcjonowanie człowieka. Szczególnie ważnym obszarem zainteresowań badawczych są osoby starsze, obniżająca się sprawność funkcjonalna i stan zdrowia, zaburzenia stabilności posturalnej (równowagi ciała), towarzyszące im ryzyko upadków. Ponadto pracownicy Zakładu podejmują badania wpływu deprywacji snu na sprawność poznawczą i funkcjonalną osób w różnym wieku oraz konsekwencji wykorzystania różnych technologii w aktywności fizycznej (m. in. rzeczywistość wirtualna VR, elektrostymulacja EMS, komputerowe testy sprawności fizycznej). Innym obszarem eksplorowanym w Zakładzie, z perspektywy teoretycznej i praktycznej, jest promocja zdrowia i ocena zachowań zdrowotnych różnych grup społecznych, w tym ocena efektywności programów interwencyjnych wykorzystujących wybrane strategie ruchowe i żywieniowe na parametry zdrowia społecznego, psychicznego i fizycznego. Działalność dydaktyczna Zakładu obejmuje wykłady oraz ćwiczenia realizowane na wszystkich kierunkach studiów Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, w tym z podstaw aktywności fizycznej, teorii wychowania fizycznego, antropomotoryki, treningu zdrowotnego, teorii edukacji fizycznej, edukacji zdrowotnej i żywieniowej, fizjoprofilaktyki i promocji zdrowia oraz aktywności fizycznej kobiet w ciąży. W Zakładzie realizowane są także zajęcia dla studentów w ramach programu ERASMUS PLUS.

Poniżej pokazane są niektóre z Zakładowych sprzętów.

• Kalipery i fałdomierze
  • Dolorimetr